توضیحات کامل :

پاورپوینت طرح توسعه راهبردی حوزه جنوب غرب شهر مشهد (ویژه رشته های مطالعات شهری) در 39 اسلاید زیبا و قابل ویرایش با فرمت pptx

 

فهرست مطالب

معرفی محدوده مورد مطالعه

ویژگی های تاریخی

مراحل توسعه و عمران شهر در محدوده جنوب غربي

توسعه و تحلیل محدوده جنوب‌غربی مشهد و نیروی موثر 

توصیف و تحلیل محدوده جنوب‌غربی مشهد و نیروهای موثر 

ویژگی های محیط طبیعی

ویژگی های جمعیتی و اجتماعی

ویژگی های اقتصادی

ویژگی های کاربری زمین و فعالیت

ویژگی های کارکردی

نظام فرم کالبدی

ویژگی های مسکن

نظام منظر شهری

ویژگی های تفریحی و گردشگری

نظام حرکت و دسترسی

محدودیت های توسعه

فرآیند طرح

طرح جامع احیا ء و سا ما ندهی ا راضی جنوبی 

پیشنهادات طرح

نقش و جایگاه حوزه جنوب غرب در الگوی عمومی توسعه و عمران 

جمع بندی

منابع

 

قسمتی از متن

معرفی محدوده مورد مطالعه

محدوده مورد مطالعه در حوزه جنوب غربی شهر مشهد واقع شده است . این محدوده از سمت جنوب به ارتفاعات بینالود و از غرب محدود به حد قانونی شهر، از شمال محدود به بلوار امام علی (ع) ومنطقه 10 شهرداری، از شرق محدود به بلوارهای شهید کلانتری و فضل بن شاذان و مناطق 1، 2، 8  می باشد

این حوزه اصلی ترین محدوده توسعه شهر طی 20 ساله اخیر ،یکی از حلقه های واسط میان شهر و ارتفاعات جنوب و محل اصلی ارتباط شهر با حوزه گردشگری طبیعی طرقبه و شاندیز می باشد. به دليل شكل بستر از يك سو به شهر و از سوي ديگر به ارتفاعات جنوب مسلط است. 

ویژگی های تاریخی

حوزه جنوب‌غربی از حیث جغرافیای تاریخی و توسعه کالبدی قدمت زیادی ندارد. به گزارش طرح جامع سال 1350 ( طرح خازنی ) این حوزه هنوز شکل نگرفته و به استثناء خیابان وکیل‌آباد و برخی سکونتگاه های روستایی، محدوده فاقد حیات و عناصر شهری است. به استناد اسناد و مدارک ، رشد و توسعه این محدوده در امتداد رشد رضا شهر و ایجاد پارک مقابل دانشگاه و دانشگاه فردوسی  و بر محوریت وکیل‌آباد به طرف غرب صورت گرفته و طرح خازنی اثری جدی بر توسعه هدایت شده محدوده داشته است. لذا این حوزه از حیث تاریخی حوزه‌ای جدید و رو به اعتلاء است و سرعت رشد آن شتابان می‌باشد. 
از مجموع 210408 هكتار توسعه شهر از سال 1355 به بعد اين محدوده 27/04 درصد از از توسعه فيزيكي سالهاي پس از انقلاب را به خود اختصاص مي دهد. 
از جهت تاريخ تحول بافت، منطقه 11 توسعه تدريجي از شرق به غرب را داشته، در حاليكه در منطقه 9 به نظر مي رسد وجود هسته هاي روستايي با بافتهاي ارگانيك و توسعه هاي كالبدي بصورت منفصل كه توسط شركتهاي تعاوني و دولتي ساخته شده، لايه هاي مورفولوژيك را شكل داده است.
به طور خلاصه شاخصهاي معرف حوزه نشان از آن دارند كه حوزه جنوبغربي، به صورت پهنه اي مسكوني -
خدماتي در طي مدت زمان كوتاه 20 تا 30 سال با دخالت شركتهاي تعاوني و دولتي به صورت منفصل و لكه شكل گرفته است.